Brožurka první pomoci 

13.03.2017

Brožurka "první pomoci" 


Kontakt kůže na kůži:

 nevíte - li co v dané chvíli, zvolte kontakt kůže na kůži - velmi často je řešením situace a zabezpečuje:

a) stabilizace tělesných funkcí miminka

b) podpora tvorby mateřského mléka a umožnění přístupu k prsu a kojení

c) udržování tělesné teploty miminka

d) dýchání miminka a srdeční činnost

e) regulace spánkových cyklů a to, že se miminko dobře vyspí

f) vyzrávání mozku a vytváření mozkových spojení

g) rychlejší růst a prospívání

h) lepší trávení a efektivnější využívaní živin

i) vytváření vztahové vazby mezi matkou a miminkem - usnadňuje péči a snižuje únavu.


Emoce po porodu:

 může se stát, že budete pořád plakat, kvůli všemu a v podstatě i ničemu. Je to normální, je to v důsledku hormonálních změn. Pocity, že nezvládnete péči, že neumíte s miminkem manipulovat, že jste nejhorší máma na světě jsou částé. NEJSTE! To jen hladina hormonů se ve vás bouří. Pomůže vám, když si s miminkem zalezete kůže na kůži do postele a necháte se obskakovat tatínkem, babičkou, kamarádkou, nebo nějakou paní na úklid, objednejte si oběd z restaurace, školy, školky, úklid počká a vše kolem počká.

A hlavně, důvěřujte v sebe a své miminko. Nedejte na rady ostatních, ať vám radí cokoliv, věřte jen sobě a své intuici. Jste máma a jste nejlepší mámou pro své dítě.


Pláč miminka: 

pláč je jediný komunikační prostředek miminka. Pokud pláče, dáme si miminko kůže na kůži a nabídneme mu prso. Pokud to nezabírá, můžete vyzkoušet nošení miminka v náručí či v šátku, zpívání, houpání, či tzv. bílý šum (stáhněte si z youtube hoover noice). Miminko může trápit cokoliv a pláčem si nám stěžuje. Někdy to ani ovlivnit nemůžeme, ale je dobře, že jsme s ním, a že si má komu postěžovat, poplakat si u někoho v náruči. I to mu velmi pomáhá, že jsme tu pro něj. Výborný je tzv. kojící úvaz https://www.youtube.com/watch?v=AiSv6cnm4ZI


Žloutenka: 

prevencí žloutenky je dobré kojení. Dávejte miminko na sluníčko k oknu. Pokud jej chtějí odnést na "světýlko", jděte s ním, řekněte, ať vám k němu dají židli, zabalte se do deky a buďte tam spolu s miminkem, abyste mohla reagovat na jeho potřebu kojení. Dítě nebuďte. Pokud spí dlouho, dejte si jej kůže na kůži - probudí se dříve a teprve po probuzení je schopno se dostatečně dobře přisát a pít.


Správný začátek kojeni - Samopřisátí

 - nejlépe ihned na porodním sále, ale i kdykoliv poté, až jsme s miminkem:

- umístit miminko kontaktem kůže na kůži na břicho matky horizontálně(minimalizuje se hladina stresových hormonu u dítěte, stabilizují se jeho fyziologické funkce, bude mít vyšší hladinu glukózy v krvi, vyšší tělesnou teplotu, matce se vylučuje oxytocin), dítěti neumývat ručičky - samo se doplazí k bradavce a správně se přisaje.

Vice info: https://www.mamila.sk/domain/flox/files/clanky/skutocny-pribeh---kontakt-koza-na-kozu-hned-po-porode.pdf

Kojte dle potřeby! Ne dle časového harmonogramu. Ne dle minut na každém prsu. Dítě nebuďte. Pokud spí dlouho, dejte si jej kůže na kůži - probudí se dříve a teprve po probuzení je schopno se dostatečně dobře přisát a pít.

Včasné projevy hladu:

  • Zvýšená bdělost a aktivita

  • Rychlé pohyby očí

  • Otevírání úst nebo hledací reflex

  • Vkládaní ruky do úst anebo sací pohyby

  • Slabé mroukání e a vzdychání

  • Zvuky sání a nespokojenost


PLÁČ je pozdním indikátorem hladu


Potíže s kojením:

Nic se nebojte, rozkojit se může i adoptivní matka, vám se to také podaří. I když vás budou z porodnice propouštět třeba i s příkrmama, vše se dá řešit a zvládnout.

Prvním a nejužitečnějším krokem je být s děťátkem v kontaktu kůže na kůži. Vysvlečte děťátko i sebe, položte si děťátko na nahou hruď. Tím se stimuluje tvorba mléka a děťátko je díky tomuto kontaktu lépe stabilizované a lépe se adaptuje.


Co dělat když:

Dítě se nepřisává: 

začněte mléko ostříkávat, nejlépe ručně a dejte jej dítěti pohárkem či hadičkou po prstě. Pokud dítě začne z hadičky sát, zkuste jej ihned přiložit na prs. Většinou se dítě přisaje po zvýšení tvorby mléka 3.-4. den po porodu. Volejte kvalifikovanou laktační poradkyni (nepoužívejte kloboučky - nejsou řešením.)

Více info: https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ked-sa-dieta-neprisava/


Dítě se přisává, mléka je nedostatek:

buďte co nejvíce v kontaktu kůže na kůži

1. kojte v savčí pozici

V pozici, kdy se dítě celým tělem opírá o tělo matky, kdy na dítě přirozeně působí gravitace, v této pozici se pozitivně uplatňují vrozené reflexy. Podobné je to s vertikální polohou při nošení dětí.  

Více info na: https://vbavlnce.blogspot.cz/2014/03/biologicka-pece-nove-vyzkumy-o-kojeni.html

2. zkontrolujte, zda je přisátí asymetrické:

nos miminka a bradavku dejte do jedné linie tak, aby nos nebyl mimo bradavku anebo vlevo od bradavky, jinými slovy, bradavka by neměla být v jedné linii s bradou dítěte.

Pravou ruku položte pod záhlaví dítěte tak, aby vaše čtyři prsty vytvořili polštářek pro líce dítěte, prsty mějte těsně při sobě. Podepřete rukou celou váhu hlavičky. Položte zadek dítěte na své předloktí a nebo zadek dítěte mírně diagonálně přitlačte na svůj hrudní koš loktem. Tělo a nohy dítěte by měli být obtočené okolo matky. Přitáhněte zadek dítěte ke svému tělu vnitřní nebo spodní částí předloktí, jako kdybyste si dítě servírovali na podnose. To způsobí, že se přiblíží k prsu s bradavkou směřující k podnebí jeho úst. Hlava by měla být mírně zakloněná, nos je nahoře a brada dítěte se přibližuje k prsu, přičemž nos se prsa vůbec nedotkne. Na přiložení dítěte, když otevře doširoka ústa, použijte celou paži.

Více info: https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/


3. pokud potřebujete dokrmit, použijte laktační pomůcku, můžete dokrmovat odstříkaným MM, UM, glukózou s přídavkem kolostra či glukózou. Laktační pomůcka se skládá z láhve, ve které je tenká hadička. Jeden konec hadičky je ponořen do lahve s mlékem, druhý konec vsunete do koutku úst dítěte, které je přisáto na prs (až po tom, co jej nakojíte z obou prsou). Díky tomu dítě bude získávat jak dokrm, tak MM z matčina prsu.

Více info: https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Prsa bolí:

Nalitá prsa: nalití přejde v průběhu 1 až 2 dní. Do únosné míry pomáhají listy zelí. Pokud se není dítě schopno na velmi nalitý prs přisát, odstříkejte mléko ručně a dávejte jej dítěti lžičkou, pohárkem, po prstě či kapátkem.

Použití zelných listů: listy přitlačte válečkem na těsto, obalte jii prso a nechte působit přibližně 20 minut, dvakrát denně.


Císařský řez:

Plánovaný císařský řez: - zkuste si domluvit v porodnici plný bonding po císařském řezu, případně najděte porodnici, kde vám jej umožní.


Chvíle, kdy nemůže zastat péči a kontakt s dítětem matka, zastoupí ji otec. I jeho bakterie jsou pro dítě velmi prospěšné.


Pokud se vám nepodaří bonding po císařském řezu, ani otec dítěte není ihned k dispozici, nevadí. Bonding s dítětem si užijte, když vám jej poté přinesou. Vysvlečte děťátko i sebe, dejte si jej kůže na kůže vertikálně na své břicho a nechte jej, ať se samo připlazí k vaší bradavce a prvně se přisaje. Dejte mu čas. Buďte takto spolu co nejdéle. Kontakt kůže na kůži pomáhá při tvorbě mléka, ale i zpracovávat emoční zážitky, dítě si díky němu reguluje srdeční tep, dech teplotu. Kontakt kůže na kůži je balzámem pro vaše duše i těla☺


Porod neprobíhal podle vašich představ


Největším lékem pro vás a vaši psychiku, je vaše děťátko. Je možné, že ani na něj nemáte náladu, není vám dobře a všechno je tak nějak špatně. Vysvlečte sebe i dítě a dejte si jej kůže na kůži na vaše tělo. Tento kontakt je léčivý a startuje ve vašem těle hormony, které vám s péčí o vaše dítě pomohou a zařídí, aby vám bylo dobře. Zůstávejte tak co nejvíce času. Důležité je i aby děťátko nemělo čepičku a vy jste mohli cítit vůni jeho hlavičky. Domluvte si někoho z rodiny, kamarádku, ať se stará o vaši domácnost a vy buďte v posteli s miminkem, nazí v kontaktu kůže na kůži, kojte jej dle potřeby, spěte spolu s ním. Přes den vám kontakt umožní nošení miminka v šátku. 

Pokud se váš stav po tomto intenzivním kontaktu nelepší, zajistěte si odbornou péči u psychologa, který podporuje vztahovou vazbu mezi rodičem a dítětem. To je v terapeutické péči v období po porodu velmi důležité.


Beding-in - společné spaní, cosleeping

Lépe nastává synchronizace spánkových rytmů matky a dítěte

Matky nepociťují únavu a vyčerpanost při nočním kojení jako extrémmní

Rozvíjí se mateřské chování

Posilňuje se bonding - vztah mezi matkou a dítětem, což usnadňuje poporodní a mateřskou péči.

Článek o výhodách společného spaní zde: https://cosleeping.nd.edu/assets/31970/

Společné spaní 

- snižuje riziko SIDS, matčina blízkost stimuluje dech, srdeční činnost dítěte, dítě neupadá do nebezpečných hlubokých fází spánku, spánkové cykly jsou kratší což je zdravější pro vývoj mozku a psychomotorický vývoj dítěte.


Právní otázky 

najdete na: https://www.ferovanemocnice.cz/deti-a-rodice-porod-28/prava-behem-tehotenstvi-a-porodu-85.html


Tátové:

Tátové, toto období je pro vás velmi náročné, budete mít pocit, že jste najednou odsunuti na druhou kolej. Nebojte je to fyziologická reakce matky, která svou péči věnuje miminku. Volné společné chvíle si zkuste užívat, pečujte společně o svůj vztah.


Porod:

Při porodu buďte oporou pro vaši partnerkou a reagujte na její potřeby. Může reagovat tak, jak jste ji v životě nezažily, to proto, že za porod zodpovídají starší mozkové struktury a probouzí se šelma v nich. Je to tak správné a potřebné. Držte se spíše zpátky, v koutku, pokud to vaše žena nechce jinak.

Odnesou li dítě - jděte s dítětem, řekněte, že kam půjde vaše dítě, půjdete i vy. Věřte, že takto budou případná vyšetření dítěte rychleji provedeny a vy pak můžete dříve přinést miminko matce.

Císařský řez - nemůže-li vaše partnerka mít miminko u sebe ihned po císařském řezu, zastupte ji vy. Vysvlečte sebe i miminko a buďte spolu v kontaktu kůže na kůži. Vaše bakterie jsou pro dítě také velmi potřebné. V tomto tělesném kontaktu se dítě lépe adaptuje a stabilizuje. Pokud je to možné, zařiďte si nadstadartní pokoj a zůstaňte v nemocnici s partnerkou, abyste jí mohl ihned s péčí o miminko pomáhat a dítě nemuselo být samo na dětském oddělení do doby, kdy se o něj bude vaše partnerka schopna po operaci sama postarat.


Šestinedělí:

Připravte se na to, že emoce ženy po porodu jsou nevyzpytatelné a proměnlivé, jako počasí. Vyrovnávají se hladiny hormonů a jde o fyziologickou záležitost. Stačí, když ji obejmete a ubezpečíte, že vše zvládne, že bude vše v pořádku a že tu jste s ní a pomůžete jí. Zažeňte jí do postele společně s miminkem a pečujte o ni, případně se společně s manželkou domluvte na další osobě, která o ni s děťátkem bude pečovat.


Jak posílit vztah s miminkem - noste své dítě v šátku, spěte ve společné rodinné posteli, starejte se o něj, nastalé situace zkuste nejdříve vyřešit sám až poté se obracejte na maminku.


Kontaktní rodičovství 

(doporučujeme knihu Williama Searse a Marthy Searsové Kontaktní rodičovství)

Kontaktní rodičovství je životní styl, je to péče o dítě respektujícím způsobem. Respektujícím k dítěti, ale i k sobě sama. Sestává z těchto základních principů:

  1. Příprava na těhotenství a porod

  2. Bonding při porodu a později

  3. Nošení dítěte

  4. Společné spaní

  5. Kojení - krmení s láskou a respektem

  6. Důvěra v pláč dítěte

  7. Vyvážený osobní a rodinný život

  8. Výchova s láskou a respektem

  9. Pozor na "Cvičitele dětí"

Koncept kontinua (kniha J. Liedloff)

To že se narodí miminko, je velká změna v životě páru, rodiny. Musíme se samozřejmně této nové situaci přizpůsobit, ale neznamená to, že se s miminkem musí sedět doma - v rámci konceptu kontaktního rodičovství můžeme na dítě reagovat kdekoliv- v šalině, v lese, v horách, u moře, na návštěvě u kamarádů....Miminko může být spokojené v šátku a my si můžeme užívat svůj život a své zájmy, svou práci.


Kontakty:


Mgr. Petra Alexová

Psychoterapeutka, poradkyně při kojení

Tel: 776697432

peta.alexova@gmail.com

www.petaalexova.webnode.cz

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky